2011. február 17., csütörtök

A király beszéde – avagy dadogás mint fogyatékosság

A címmel ellentétben nem filmajánló következik és nem is történelem lecke. A király beszéde című filmet csupán ennek az egy mondatnak az erejéig szeretnénk a figyelmetekbe ajánlani.

Témáját tekintve a film a dadogó VI. György és beszédterapeutája bensőséges kapcsolatáról szól. A mi szempontunkból a beszédhiba, a dadogás az, ami érdekes. Amikor a különböző fogyatékossági csoportokra gondolunk elsősorban a mozgáskorlátozott emberek vagy valamilyen érzékszervi fogyatékossággal élők jutnak az eszünkbe. Pedig a beszédzavarok, kommunikációs problémák – hasonlóan más fogyatékosságokhoz – hátrányos helyzetet, esélyegyenlőtlenséget okoznak.


A beszédhibások és segítőik országos egyesületében, a Démoszthenész Egyesületben nap mint nap azért dolgoznak, hogy segítsenek leküzdeni a beszédhibákat.

Kevesen tudják, hogy a beszédhibák jelentős része még felnőtt korban is javítható.
A gyermekkor elteltével is fennálló beszédhibák közül talán a dadogás az, amely – a legtöbb esetben – fokozatosan beépül a személyiségbe. Befolyásolja a viselkedést, gondolkodásmódot. Önbizalomhiányt, érzelmi kiegyensúlyozatlanságot, megnehezített alkalmazkodóképességet, szorongást és passzivitást von maga után. Mit tehetünk mi, hogy ezt a szorongást ne erősítsük, hogyan tudunk legalább egy kicsit segíteni? Alább olvashattok néhány jótanácsot.

Hogyan viselkedjünk egy dadogóval szemben
  • Kerüljük az olyan megjegyzéseket, mint: „Beszélj lassabban””, „Ne idegeskedj!” stb., amelyek a beszédszituációt sokkal feszültebbé és kellemetlenné teszik.
  • Ne „segítsünk” neki azzal, hogy kiegészítjük a mondatait.
  • Beszéd közben tartsuk fenn a szemkontaktust, ne érezzük magunkat kellemetlenül, ne tréfáljunk, vagy nevessünk a helyzeten.
  •  Amikor mi beszélünk, használjunk kimért és nyugodt tempót, anélkül, hogy beszédünk túlzottnak vagy kevésbé természetesnek hatna.
  •  Próbáljuk meg éreztetni a dadogó emberrel, hogy az az érdekes, amit mond és nem az, ahogy mondja.
  • Ha a dadogó személy abbahagyja az akadozást vagy folyékonyan beszél, ne mondjunk olyan frázisokat, mint: „Most jól beszéltél!”, „Gratulálok, most sokkal jobban beszéltél!”- ettől úgy érezheti magát, mintha minden alkalommal felbecsülnék, hogyan beszél.
  • Amikor dadogó személlyel beszélünk, próbáljunk meg minden pillanatban ugyanúgy viselkedni vele, mint bármely más emberrel. Ezt vegyük figyelembe, ez a legnagyobb „segítség”, amit nyújthatunk neki. 

Nektek van a környezetetekben beszédhibás ember? Ti hogyan segítetek neki? 

2011. február 11., péntek

Akadálymentes bevásárlás Berlinben és itthon

Néhány éve egy nagyon érdekes projektet indítottak el a német főváros egyik kerületében, melynek célja, hogy felmérjék mennyire akadálymentesek a fridrichshein-kreuzbergi éttermek, kávézók és egyéb üzletek. A tapasztalat ugyanis az volt, semennyire. Vagy legalábbis igen kevés vendéglátó egység mondhatta el magáról, hogy gondolt a mozgáskorlátozott emberekre, látás- és hallássérült emberekre, a kismamákra vagy akár az idősekre az üzletek tervezésénél.


A projekt egy kérdőíves megkereséssel indult, ahol a kérdezők nemcsak az akkori helyzetet mérték fel, hanem tanácsokat adtak az tulajdonosoknak, kisebb beruházással, odafigyeléssel, átrendezéssel hogyan alakíthatják akadálymentessé üzleteiket. Ehhez segítségül 7 pontba foglalták az akadálymentesítés minimális követelményeit:

  • Lépcsőmentes, illetve rámpával ellátott bejárat.
  • Széles ajtók, ahol a babakocsis anyukák és a kerekesszékes személyek is kényelmesen közlekedhetnek.
  • Megfelelő belső terek (ez elsősorban a székek, asztalok elrendezésére vonatkozik, éttermek, kávézók esetében).
  • Veszélyes lépcsőfokok és üvegajtók jelölése (ez a lépcsők esetében a kontrasztos színek használatát jelenti, ajtók esetében pl. üvegfóliák elhelyezését, amelyek segítségével a látássérült vendégek tájékozódni tudnak).
  • Egyéb tájékozódást segítő elemek használata.
  • Akadálymentes weboldal üzemeltetése.
  • Segítőkész személyzet alkalmazása, mely talán a legfontosabb.

A projekt egy évet ölelt fel, melyet egy verseny zárt, amelyet a kerület üzletei között hirdettek. A nyertesek, azaz a leginkább akadálymentes üzletek listáját itt találjátok. Érdekes, hogy több patikát is felfedezhetünk ezek között, de feltűnik egy fodrászszalon és néhány étterem is.

A projekt lezárásaként létrehoztak egy „akadálymentes” adatbankot is, amelyben a kerület összes üzlete megtalálható piktogramokkal felcímkézve.



Utánanéztünk, mi a helyzet Budapesten, de sajnos a magyar fővárosban nem indult eddig ilyesfajta kezdeményezést, pedig biztosak vagyunk benne, hogy itthon is találhatunk számos akadálymentesnek nyilvánított üzletet. Ti melyik kerületben végeznétek hasonló felmérést?

Addig is, marad az internetes vásárlás, amely egyre nagyobb népszerűségnek örvend és nemcsak a fogyatékos emberek között. Hiszen otthonról, anélkül, hogy kimozdulnánk, gyakorlatilag bármit beszerezhetünk a világhálón.
Azonban itt is vár ránk jó néhány buktató - persze nem szó szerint. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság oldalán hasznos információkat olvashattok arról, mire kell odafigyelnünk a webes vásárlások alkalmával.

2011. február 7., hétfő

Kerekesszéket a legrászorulóbbaknak is!

Egy nagyszerű kezdeményezést szeretnénk nektek bemutatni. Ez a Free Wheelchair MissionA mozgalom nevének jelentése durva fordításban Ingyenes kerekesszék misszió. A szervezet a legszegényebb és legesettebb régiókban juttatja kerekesszékhez a rászorulókat 2001 óta.
Ha most a klasszikus kerekesszék jelent meg a szemetek előtt, akkor nagyon tévedtek! Ez lényegében egy műanyag kerti székből és két biciklikerékből összeszerelt guruló szék.





Gondolom, van, aki most szörnyülködik, de arra gondoljatok, hogy vannak, akiknek ez az egyetlen lehetőségük a házból való kimozdulásra, bármilyen helyzetváltoztatásra. A kitalálója a legköltséghatékonyabb megoldást tartotta szem előtt és nem a design elemeket. A legolcsóbb szék előállítása a legszegényebb embereknek – ez volt az amerikai gépészmérnök célja. 59,20 dollárba kerül egy szék gyártása és elszállítása akár a világ legtávolabbi sarkába. Jelszavuk nagyon találó: Változtass meg egy életet csupán 59,20 dollárért! A rászorulók teljesen ingyen kapják a székeket hála a szervezet támogatóinak.

A szék darabokra szedve érkezik meg a kínai gyártótól a célországba, ahol a helyi partner szervezetek, önkéntesek szétosztják és segítenek az összeszerelésben is. A székeket kifejezetten egyenetlen talajra gyártották, olyan helyekre, ahol nincs betonozott utca. A költséghatékonyság mellett fontos volt, hogy tartós, időtálló darabokat adjanak a rászorulóknak.



Idén kezdik el egyre több rászorulóhoz eljuttatni a második generációs széküket, ami már inkább hasonlít egy általunk klasszikusan elképzelt székre. Ezt elsősorban gyerekeknek ajánlják.

Nagyon jó kezdeményezésnek tartjuk az ingyenes kerekesszéket. Reméljük, minél több országban továbbra is eljut a rászorulókhoz.

Blogjuk: http://freewheelchairmission.blogspot.com/